1113

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1113 г.  во други календари
Грегоријански календар 1113
MCXIII
Ab urbe condita 1866
Асирски календар 5863
Бахајски календар -731–-730
Бенгалски календар 520
Берберски календар 2063
Будистички календар 1657
Бурмански календар 475
Византиски календар 6621–6622
Еврејски календар 4873–4874
Ерменски календар 562
ԹՎ ՇԿԲ
Етиопски календар 1105-1106
Игбоански календар 113–114
Ирански календар 491–492
Исламски календар 506–507
Јулијански календар 1113    MCXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3749/3809)
— до —
癸巳年月日
(3750/3810)
Коптски календар 829–830
Корејски календар 3446
Календар Мингуо 799 пред РК
民前799年
Селевкидски календар 1424–1425
Тајландски сончев календар 1656
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1169–1170
 - Шака самват 1035–1036
 - Кали југа 4214–4215
Холоценски календар 11113
Џуче-календар нема (пред 1912)

1113 (MCXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1113. година од новата ера, 113. од вториот милениум, 13. од 12 век и четвртта од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6621 и 6622 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5863 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4873 и 4874 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1866.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1113. година се протега во 3749 и 3750, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3809 и 3810 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1656. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 506 и 507 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]