Прејди на содржината

1143

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1143 во разни календари
Грегоријански календар1143
MCXLIII
Ab urbe condita1896
Ерменски календар592
ԹՎ ՇՂԲ
Асирски календар5893
Балиски календар1064–1065
Бенгалски календар550
Берберски календар2093
Будистички календар1687
Бурмански календар505
Византиски календар6651–6652
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3839 или 3779
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3840 или 3780
Коптски календар859–860
Етиопски календар1135–1136
Еврејски календар4903–4904
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1199–1200
 - Сачка ера1064–1065
 - Кали-југа4243–4244
Холоценски календар11143
Игбоански календар143–144
Ирански календар521–522
Исламски календар537–538
Јапонски календарКоџи 2
(康治2年)
Јавански календар1049–1050
Јулијански календар1143
MCXLIII
Корејски календар3476
Мингуо-календар769 пред Р. Кина
民前769年
Нанакшахи−325
Селевкидски календар1454/1455 г.г.
Тајландски сончев календар1685–1686
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1269 или 888 или 116
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1270 или 889 или 117

1143 (MCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1143 година од новата ера, 143. од вториот милениум, 43. од XII век и четвртта од 1140-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6651 и 6652 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5893 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4903 и 4904 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1896.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1143 година се протега во 3779 и 3780, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3839 и 3840 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1686. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 537 и 538 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]
Папа Инокентиј II

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1143 на Ризницата ?