1103

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1103 г.  во други календари
Грегоријански календар 1103
MCIII
Ab urbe condita 1856
Асирски календар 5853
Бахајски календар -741–-740
Бенгалски календар 510
Берберски календар 2053
Будистички календар 1647
Бурмански календар 465
Византиски календар 6611–6612
Еврејски календар 4863–4864
Ерменски календар 552
ԹՎ ՇԾԲ
Етиопски календар 1095-1096
Игбоански календар 103–104
Ирански календар 481–482
Исламски календар 496–497
Јулијански календар 1103    MCIII
Кинески календар 壬午年月日
(3739/3799)
— до —
癸未年月日
(3740/3800)
Коптски календар 819–820
Корејски календар 3436
Календар Мингуо 809 пред РК
民前809年
Селевкидски календар 1414–1415
Тајландски сончев календар 1646
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1159–1160
 - Шака самват 1025–1026
 - Кали југа 4204–4205
Холоценски календар 11103
Џуче-календар нема (пред 1912)

1103 (MCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1103. година од новата ера, 103. од вториот милениум, 3. од 12 век и четвртта од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6611 и 6612 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5853 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4863 и 4864 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1856.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1103. година се протега во 3739 и 3740, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3799 и 3800 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1646. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 496 и 497 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]