1176

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1176 во разни календари
Грегоријански календар1176
MCLXXVI
Ab urbe condita1929
Ерменски календар625
ԹՎ ՈԻԵ
Асирски календар5926
Балиски календар1097–1098
Бенгалски календар583
Берберски календар2126
Будистички календар1720
Бурмански календар538
Византиски календар6684–6685
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3872 или 3812
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3873 или 3813
Коптски календар892–893
Етиопски календар1168–1169
Еврејски календар4936–4937
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1232–1233
 - Сачка ера1097–1098
 - Кали-југа4276–4277
Холоценски календар11176
Игбоански календар176–177
Ирански календар554–555
Исламски календар571–572
Јапонски календарАнген 2
(安元2年)
Јавански календар1083–1084
Јулијански календар1176
MCLXXVI
Корејски календар3509
Мингуо-календар736 пред Р. Кина
民前736年
Нанакшахи−292
Селевкидски календар1487/1488 г.г.
Тајландски сончев календар1718–1719
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1302 или 921 или 149
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1303 или 922 или 150

1176 (MCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1176 година од новата ера, 176. од вториот милениум, 76. од XII век и седма од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6684 и 6685 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5926 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4936 и 4937 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1929.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1176 година се протега во 3812 и 3813, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3872 и 3873 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1719. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 571 и 572 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1176 на Ризницата ?