1115

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1115 г.  во други календари
Грегоријански календар 1115
MCXV
Ab urbe condita 1868
Асирски календар 5865
Бахајски календар -729–-728
Бенгалски календар 522
Берберски календар 2065
Будистички календар 1659
Бурмански календар 477
Византиски календар 6623–6624
Еврејски календар 4875–4876
Ерменски календар 564
ԹՎ ՇԿԴ
Етиопски календар 1107-1108
Игбоански календар 115–116
Ирански календар 493–494
Исламски календар 508–509
Јулијански календар 1115    MCXV
Кинески календар 甲午年月日
(3751/3811)
— до —
乙未年月日
(3752/3812)
Коптски календар 831–832
Корејски календар 3448
Календар Мингуо 797 пред РК
民前797年
Селевкидски календар 1426–1427
Тајландски сончев календар 1658
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1171–1172
 - Шака самват 1037–1038
 - Кали југа 4216–4217
Холоценски календар 11115
Џуче-календар нема (пред 1912)

1115 (MCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1115. година од новата ера, 115. од вториот милениум, 15. од 12 век и шеста од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6623 и 6624 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5865 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4875 и 4876 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1868.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1115. година се протега во 3751 и 3752, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3811 и 3812 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1658. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 508 и 509 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]