Прејди на содржината

1111

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1111 во разни календари
Грегоријански календар1111
MCXI
Ab urbe condita1864
Ерменски календар560
ԹՎ ՇԿ
Асирски календар5861
Балиски календар1032–1033
Бенгалски календар518
Берберски календар2061
Будистички календар1655
Бурмански календар473
Византиски календар6619–6620
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3807 или 3747
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3808 или 3748
Коптски календар827–828
Етиопски календар1103–1104
Еврејски календар4871–4872
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1167–1168
 - Сачка ера1032–1033
 - Кали-југа4211–4212
Холоценски календар11111
Игбоански календар111–112
Ирански календар489–490
Исламски календар504–505
Јапонски календарТенеј 2
(天永2年)
Јавански календар1016–1017
Јулијански календар1111
MCXI
Корејски календар3444
Мингуо-календар801 пред Р. Кина
民前801年
Нанакшахи−357
Селевкидски календар1422/1423 г.г.
Тајландски сончев календар1653–1654
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1237 или 856 или 84
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1238 или 857 или 85

1111 (MCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1111 година од новата ера, 111. од вториот милениум, 11. од XII век и втора од 1110-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6619 и 6620 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5861 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4871 и 4872 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1864.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1111 година се протега во 3747 и 3748, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3807 и 3808 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1654. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 504 и 505 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]
Боемунд Тарентски (Антиохиски) - Портрет на Мери Јозеф Блондел

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1111 на Ризницата ?