1167

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1167 г.  во други календари
Грегоријански календар 1167
MCLXVII
Ab urbe condita 1920
Асирски календар 5917
Бахајски календар -677–-676
Бенгалски календар 574
Берберски календар 2117
Будистички календар 1711
Бурмански календар 529
Византиски календар 6675–6676
Еврејски календар 4927–4928
Ерменски календар 616
ԹՎ ՈԺԶ
Етиопски календар 1159-1160
Игбоански календар 167–168
Ирански календар 545–546
Исламски календар 562–563
Јулијански календар 1167    MCLXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3803/3863)
— до —
丁亥年月日
(3804/3864)
Коптски календар 883–884
Корејски календар 3500
Календар Мингуо 745 пред РК
民前745年
Селевкидски календар 1478–1479
Тајландски сончев календар 1710
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1223–1224
 - Шака самват 1089–1090
 - Кали југа 4268–4269
Холоценски календар 11167
Џуче-календар нема (пред 1912)

1167 (MCLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1167. година од новата ера, 167. од вториот милениум, 67. од 12 век и осма од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6675 и 6676 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5917 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4927 и 4928 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1920.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1167. година се протега во 3803 и 3804, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3863 и 3864 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1710. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 562 и 563 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]