1126

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1126 г.  во други календари
Грегоријански календар 1126
MCXXVI
Ab urbe condita 1879
Асирски календар 5876
Бахајски календар -718–-717
Бенгалски календар 533
Берберски календар 2076
Будистички календар 1670
Бурмански календар 488
Византиски календар 6634–6635
Еврејски календар 4886–4887
Ерменски календар 575
ԹՎ ՇՀԵ
Етиопски календар 1118-1119
Игбоански календар 126–127
Ирански календар 504–505
Исламски календар 519–520
Јулијански календар 1126    MCXXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3762/3822)
— до —
丙午年月日
(3763/3823)
Коптски календар 842–843
Корејски календар 3459
Календар Мингуо 786 пред РК
民前786年
Селевкидски календар 1437–1438
Тајландски сончев календар 1669
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1182–1183
 - Шака самват 1048–1049
 - Кали југа 4227–4228
Холоценски календар 11126
Џуче-календар нема (пред 1912)

1126 (MCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1126. година од новата ера, 126. од вториот милениум, 26. од 12 век и седма од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6634 и 6635 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5876 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4886 и 4887 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1879.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1126. година се протега во 3762 и 3763, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3822 и 3823 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1669. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 519 и 520 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]