1158

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1158 г.  во други календари
Грегоријански календар 1158
MCLVIII
Ab urbe condita 1911
Асирски календар 5908
Бахајски календар -686–-685
Бенгалски календар 565
Берберски календар 2108
Будистички календар 1702
Бурмански календар 520
Византиски календар 6666–6667
Еврејски календар 4918–4919
Ерменски календар 607
ԹՎ ՈԷ
Етиопски календар 1150-1151
Игбоански календар 158–159
Ирански календар 536–537
Исламски календар 552–553
Јулијански календар 1158    MCLVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3794/3854)
— до —
戊寅年月日
(3795/3855)
Коптски календар 874–875
Корејски календар 3491
Календар Мингуо 754 пред РК
民前754年
Селевкидски календар 1469–1470
Тајландски сончев календар 1701
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1214–1215
 - Шака самват 1080–1081
 - Кали југа 4259–4260
Холоценски календар 11158
Џуче-календар нема (пред 1912)

1158 (MCLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1158. година од новата ера, 158. од вториот милениум, 58. од 12 век и деветта од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6666 и 6667 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5908 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4918 и 4919 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1911.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1158. година се протега во 3794 и 3795, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3854 и 3855 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1701. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 552 и 553 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]