Алфонсо VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфонсо VIII
Alfonso VIII de Castilla
На позиција1158 – 1214

Алфонсо VIII (11 ноември 1155, Сорија - 5 октомври, 1214) бил крал на Кастиља од 1158 година до неговата смрт, како и крал на Толедо.[1]. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на Реконквистата, и пропаѓањето на Алмохадската династија[2].

По неговиот пораз во Битката кај Аларкос, тој ја предводел христијанската коалиција предводена од Кралство Кастиља, Кралство Арагон, Кралство Португалија и Кралство Навара во големата победа над муслиманите во Битката кај Лас Навас де Толоса во 1212 година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од Пиринејскиот Полуостров.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Titles of the European kings“. Архивирано од изворникот на 2009-07-29. Посетено на 2009-07-29.
  2. Medieval Iberia: an encyclopedia, 61.