Битка кај Лас Навас де Толоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Лас Навас де Толоса/ Битка кај Ал-Кваб
Дел од Реконквиста

Приказ на битката
Датум 16 јули 1212
Место Блуску Лас Навас де Толоса, Андалусија, 38°17′04″N 3°34′58″W / 38.28443° СГШ; 3.58286° ЗГД / 38.28443; -3.58286
Исход Победа на христијаните
Завојувани страни
Кралство Кастиља
Кралство Арагон
Кралство Португалија
Кралство Навара
Алмохади
Команданти и водачи
Алфонсо VIII од Кастиља
Санчо VII од Навара
Алфонсо II на Португалија
Педро II од Арагон
Мухамед ал Насир
Сила
~50,000 но според некои извори дури 120,000 [се бара извор] ~300,000 [се бара извор]
Жртви и загуби
~2,000 мртви или ранети[се бара извор] ~100,000 мртви, ранети,или заробени[1]

Битката кај Лас Навас де Толоса се одвила на 16 јули 1212 година и претставува важна пресвртница во Реконквиста како и во средновековната историја на Шпанија.[2] Во текот пред битката, силите на кралот Алфонсо VIII од Кастиља се придружиле на армиите на неговите доскорешни христијанска соперници, Санчо VII од Навара, Педро II од Арагон и Алфонсо II на Португалија во битка против Берберските алмохадски муслимански владетели на јужниот дел на Пиринејскиот Полуостров.

Оваа битка завршила со катастрофален пораз над муслиманските војски и се претпоставува дека жртвите на нивна страна биле околу 100.000. По поразот, напредувањето на муслиманите било спречено, додека Реконквистата да заврши во 1492 година, кога муслиманите биле целосно протерени од полуостровот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. According to the king of Castile, "On their side 100,000 armed men fell in battle..." See Lynn Hunt, R. Po-chia Hsia, Thomas R. Martin, Barbara H. Rosenwein, and Bonnie Smith, The Making of the West: Peoples and Cultures: A Concise History: Volume I: To 1740, Second Edition (New York: Bedford/St. Martin's 2007), 391.
  2. Lynn Hunt describes the battle as a "major turning point in the reconquista..." See Lynn Hunt, R. Po-chia Hsia, Thomas R. Martin, Barbara H. Rosenwein, and Bonnie Smith, The Making of the West: Peoples and Cultures: A Concise History: Volume I: To 1740, Second Edition (New York: Bedford/St. Martin's 2007), 391.