16 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


1723, роден е Џошуа Рејнолдс англиски портретист
1969, тричлениот екипажот на мисијата Аполо 11
1945, резултат на Проектот Менхетен, креирање на првата атомска бомба и за првпат во историјата нејзина детонација, позната како Тринити проба

16 јули е 197-иот ден во годината според григоријанскиот календар (198-и во престапна година). Остануваат 168 денови до крајот на годината.

Настани:

1054  Големата Шизма — поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661  Стокхолмската банка ја издава првата банкнота во Европа. .
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер издал директива за операцијата „Морски лав“ — план за инвазија на Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: „Тринити“ — првата проба на атомска бомба.
1969  Испален вселенскиот брод „Аполо 11“ кон Месечината.

Родени:

1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач..
1899  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907  Барбара Стенвик — американска глумица.
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941  Мишо Ковач — хрватски пејач.
1942  Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952  Стјуарт Копленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1964  Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987  Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988  Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989  Герет Бејл — велшки фудбалер.

Починале:

1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1740  Јан Купецки — чешки сликар.
1963  Николај Асеев — советски и руски поет.
1985  Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991  Роберт Мадервел — американски сликар.
1995  Стефан Спендербритански поет.
2012  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014  Џони Винтер — американски музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември