Аполо 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аполо 11
Амблем на мисијата
Apollo 11 insignia.png
Статистики за мисијата[1]
Назив на мисијата: Аполо 11
Команден модул:CM-107
Сервисен модул:SM-107
Лунарен модул:LM-5
Ракети:Сатурн V SA-506
Call sign:Command module:
Columbia
Лунарен модул:
Орел
Број на членови во екипажот:3
Космодром:Kennedy Space Center, Флорида
LC 39A
Лансирање: 16 јули, 1969
13:32:00 UTC
Слетување на месечината:20 јули, 1969
20:17:40 UTC
Sea of Tranquility
0° 40' 26.69" N,
23° 28' 22.69" E
(based on the IAU
Mean Earth Polar Axis
coordinate system)
Lunar EVA length:2 h 31 min 40 s
Време поминато на површината на месечината:21 h 36 min 20 s
Маса на земени примероци од Месечината:21.55 kg (47.5 lb)
Приземјување: 24 јули, 1969
16:50:35 UTC
13°19′N, 169°9′W
Времетраење: 195 h 18 min 35 s
Време во лунарната орбита:59 h 30 min 25.79 s
Маса:CSM: 30,320 kg
LM: 16,448 kg
Фотографија на екипажот
Од лево на десно: Армстронг, Колинс и Олдрин
Од лево на десно: Армстронг, Колинс и Олдрин
Навигација
Претходна мисијаСледна мисија
Аполо 10Аполо 12
Едвин Олдрин

Аполо 11 е мисија од програмата Аполо и прво човечко слетување на Месечината.

Вселенското летало Аполо 11 било лансирано на 16 јули, 1969 година, од космодоромот Кејп Кенеди во САД. Екипажот на вселенското летало бил составен од Нил Армстронг, Мајкл Колинс и Едвин Олдрин.

Првата фотографија, направена од Нил Армстронг на Месечината.

На 20 јули, Нил Армстронг и Едвин Олдрин се спуштиле на лунарната површината и ги направиле првите чекори на Месечината во историјата на човештвото. Мајкл Колинс за тоа време орбитирал околу Месечината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richard W. Orloff. Apollo by the Numbers: A Statistical Reference (SP-4029)“. NASA.