Баз Олдрин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Баз Олдрин, роден Едвин Јуџин Олдрин Џуниор (англиски: Edwin Eugene Aldrin, Jr.) (роден на 20 јануари 1930) е американски пилот и астронаут кој е најдобро познат по неговото учество во мисијата Аполо 11, во која тој бил пилот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hansen 2005, стр. 312–313.