Американци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Американец)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американци
Flag of the United States.svg
Вкупен број
316.500.000
Подрачја со значајно население
 Мексико738,100-1,000,000[1][2]
 Канада688,000–1,000,000[3]
 Бразил520,000[4]
 Филипини250,000[5]
 Обединето Кралство224,000[6]
 Либерија160,000[7]
 Франција100,000[8]
 Израел100,000[9]
 Германија99,600[10]
 Австралија56,276[11]
 Јапонија52,684[12]
 Саудиска Арабија40,000[13]
 Костарика40,000[14]
 Норвешка33,509[15]
 Либан25,000[16]
 Нов Зеланд17,751[17]
Јазици
Англиски јазик
(голем дел од Америнакците зборуваат шпански и германски)
Вероисповед
Христијанска религија
но исто така и Јудаизам, Ислам, Будизам, Хиндуизам и други
Сродни народи
Европејци, Африканци и Азијци

Американците (англиски: Americans) се граѓаните кои живеат во Соединетите Американски Држави (познати и како Америка). Сите Американци немаат исто етничко и национално наследство, тие се мешавина од народи кои имаат прифатено единствен национален идентитет. Денешните Американци (освен американските староседелци - Индијанци) почнале да го населуваат регионот на САД пред околу 500 години. Американците претежно зборуваат англиски јазик. Американската култура е направена според традициите во Англија, Африка, Ирска, Велс, Германија, Шпанија, Мексико, Холандија и Шкотска.

Американците според расата се делат на бели Американци и Афроамериканци. Белите Американци се мнозинството. Има 308.000.000 бели Американци во САД или 72.4% од вкупното население според пописот во 2010 година и 38.093.725 Афроамериканци или 12.4%. Останатото население се од две или повеќе раси или американски староседелци.

Американците како нивни службени јазици ги користат американскиот и афроамериканскиот англиски јазик кои се дијалекти на англискиот јазик.

Американците како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Млади Американци“ (Young Americans) - песна од истоимениот албум на британскиот пејач „Дејвид Боуви“ (David Bowie) од 1975 година.[18]
 • „Американецот“ (англиски: The American) — песна на британската рок-група „Simple Minds“ од 1981 година.[19]

Во делото „Богатството на царот Радован“, српскиот поет Јован Дучиќ вели дека Американците не се љубоморни зашто повеќе го ценат своето време и здравјето отколку своите жени.[20] Во романотСликата на Доријан Греј“, Оскар Вајлд забележува дека повеќето Американки се многу убави и дека убаво се облекуваат. За Американците вели дека имаат цела збирка со евтин хумор, дека се бескрајно интересни луѓе, дека се совршено разумни и дека не прават глупости.[21] Според Френсис Скот Фицџералд, Американците би прифатиле да бидат и слуги, но секогаш тврдоглаво одбиваат да бидат селани.[22] Во расказот „Мачка со исклучителна убавина“, руската писателка Људмила Улицка зборува за „прославената американска бездуховност и тапост“.[23].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. People live in Mexico, INEGI, 2010
 2. „People Citizenship in Mexico, 2009“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2003-08-02. Посетено на 2003-08-02.
 3. „U.S. citizens living in Canada: Time to come clean to the IRS“. Financial Post. Архивирано од изворникот 2011-09-28. Посетено на 2011-07-31.
 4. „Americans abroad 1999“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2003-08-02. Посетено на 2003-08-02.
 5. „Liberia: History, Geography, Government, and Culture“. Infoplease. Посетено на 2008-09-30.
 6. Brazil Country Profile U.S. Department of State. Посетено на January 19, 2009.
 7. ibid, Ancestry (full classification list) by Sex – Australia
 8. Embassy of the United States Paris, France – Americans in France Архивирано 18 април 2015 г.. France.usembassy.gov (2010-08-10). Посетено на 2010-12-09.
 9. „平成20年末現在における外国人登録者統計について“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-12-29. Посетено на 2009-12-29.
 10. „Statische Bundesamt Deutschland“. Архивирано од изворникот на 2010-11-16. Посетено на 2011-12-24.
 11. – U.S. Dept. of State – Background Note: Philippines
 12. „Americans living in Costa Rica“. Costa-Rica-Life.com. Посетено на 2008-09-30.
 13. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-09-13. Посетено на 2011-12-24.
 14. List of countries with foreign nationals in Lebanon
 15. Statistics Norway – Persons with immigrant background by immigration category and country background. January 1, 2010
 16. Association of Americans & Canadians in Israel. AACI. Посетено на 2010-12-09.
 17. "North Americans: Facts and figures". Te Ara Encyclopedia of New Zealand. http://www.teara.govt.nz/NewZealanders/NewZealandPeoples/NorthAmericans/4/en. 
 18. YouTube, David Bowie- Young Americans (пристапено на 8.5.2017)
 19. Discogs, Simple Minds – Sons And Fascination / Sister Feelings Call (пристапено на 15 април 2021)
 20. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 111.
 21. Oscar Wilde, Slika Doriana Graya. Zagreb: Mladost, 1989, стр. 42-43.
 22. F. Skot Ficdžerald, Veliki Getsbi. Beograd: Rad, 1963, стр. 79.
 23. Ljudmila Ulicka, “Mačka izuzetne lepote”, во: Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 73.

Поврзано[уреди | уреди извор]