Simple Minds

Од Википедија — слободната енциклопедија
Simple Minds
Симпл Мајндс
Simple Minds на настап во Осло, Норвешка во февруари 2006
Животописни податоци
ПотеклоГлазгов, Шкотска
ЖанровиNew wave, поп рок, пост панк, алтернативен рок
Период на активност1977–денес
ИздавачиVirgin, Zoom, Chrysalis
СоработнициJohnny & The Self-Abusers
Мреж. местоSimple Minds Official site
Членови
Џим Кер
Чарли Бурчил
Мел Гејнор
Енди Гилеспи
Гед Гримс
Поранешни членови
Брајан Мекги
Тони Доналд
Данкан Барнвел
Мик Мекнил
Дерек Форбс
Кени Хислоп
Мајк Огелтри
Џон Гиблин
Еди Дафи

Симпл Мајндс (англиски: Simple Minds) — шкотска рок група, основана во 1978 година. Оваа група својата слава ја стекнала за време на осумдесеттите години. Најпозната песна на оваа група е Don't You (Forget About Me) од филмот Клуб Појадок, снимен во 1985 година. Поголема стекнале и песните Alive and Kicking (1985), Belfast Child (1989) и Someone Somewhere (In Summertime) (1982). Фронтмен на оваа група е пејачот Џим Кер.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Life in a Day (1979) студиски албум
 • Real to Real Cacophony (1979) студиски албум
 • Empires and Dance (1980) студиски албум
 • Sons and Fascination/Sister Feelings Call (1981) студиски албум
 • New Gold Dream (81/82/83/84) (1982) студиски албум
 • Sparkle in the Rain (1984) студиски албум
 • The Breakfast Club (Original Motion Picture Soundtrack) (1985) една песна
 • Once Upon A Time (1985) студиски албум
 • Live in the City of Light (1987) албум во живо
 • Street Fighting Years (1989) студиски албум
 • Real Life (1991)студиски албум
 • Good News from the Next World (1995) студиски албум
 • Neapolis (1998) студиски албум
 • Our Secrets are the Same (2000) студиски албум
 • Neon Lights (2001) албумска обработка
 • Cry (2002) студиски албум
 • Black & White 050505 (2005) студиски албум
 • Sunday Express - Live (1 и 2 дел) (2007) албум во живо
 • Graffiti Soul (2009) студиски албум
 • TBA (2012) студиски албум

Надворешни врски[уреди | уреди извор]