Поп рок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поп рок
Стилско потекло: Поп музика
Рок музика
Културно потекло: 1960- ти, Обединето Кралство и САД
Својствени инструменти: Електрична гитара, Бас гитара, тапани, вокали, синтисајзер,
Популарен: Светски се од 1960- тата

Поп рок е микс од поп музика и рок музика давајќи интересен поп стил со „лесен“ текст и гитарско базирана песна. Постојат повеќе дефиниции за терминот кои се движат од спори форми на рок музика до поджанрови на поп музиката. Научниците пак мислат дека поп- от и рок- от доста се разликуваат меѓу себе.