Поп-музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поп-музика
Стилско потекло: ритам и блуз, џез, американски фолк, doo-wop, музика за танцување, класична музика, рокенрол
Културно потекло: 1950-ти, Велика Британија и САД
Својствени инструменти: вокал, електрична гитара, бас, тапани, клавијатура, акустична гитара, клавир, синтисајзер, драм-машина, секвенцер, семплер
Популарен: светска популарност
Регионални сцени
J-POP (Јапонија), K-POP (Јужна Кореја)

Поп музиката, во зависност од контекстот, се користи или како скратена форма за популарна музика или како поим за нејзин под-жанр. Општо земено, поп-музиката содржи едноставни мелодии со певливи рефрени. Поп песните често имаат „кука“, една или повеќе музички идеи повторувани за да го привлечат („закачат“) вниманието на слушателот. Кука може да биде било кој дел од песната и може да претставува музичка мелодија, ритам, вокал или како што е често случајот, мешавина од сите нив. Поп-музиката е обично лесна за слушање за било којшто е културно наклонет да земе учество во неа, дури и за музичкиот новајлија. Поп-музиката се смета за најкомерцијализиран вид на музика.

Светски поп[уреди | уреди извор]

Македонски поп[уреди | уреди извор]

Продуценти на македонска поп-музика[уреди | уреди извор]

Поп-музиката како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Vamps (British band)“. Wikipedia (англиски). 2020-05-31.
  2. Zbignjev Herbert, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр. 122-124.