Ребека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Ребека“
Ребека - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Алфред Хичкок
Продуцент Дејвид О. Селзник
Раскажувач Џоен Фонтејн
Настапуваат Лоренс Оливиер
Џоен Фонтејн
Џудит Андерсон
Музика Гранц Ваксмен
Кинематографија Џорџ Барнс
Монтажа В. Дон Хејс
Студио Selznick International Pictures
Дистрибутер United Artists
Премиера април 12 1940 (1940-04-12)
Времетраење 130 минути
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик Англиски
Буџет $1,288,000

Ребека е психолошко-драматичен трилер од 1940, режиран од Алфред Хичкок како прв негов американски проект, а и прв негов филм продуциран со договорот со Дејвид О. Селзник. Сценариото на филмот е адаптирано од Џоен Харисон и Роберт И. Шервуд според истоимената новела на Филип Мекдоналд и Мичел Хоган од 1938.[1] Во улогите се вклучени Лоренс Оливиер како аристократски вдовец по име Максим де Винтер, Џоен Фонтејн како негова втора жена и Џудит Андерсон како куќна помошничка по име госпоѓа Денверс.

Овој филм е готска приказна за бавната меморија на насловниот карактер, смртта на жената на Максим де Винтер која продолжува да го прогонува Максим, неговата нова невеста и госпоѓата Денверс. Филмот освоил два оскари меѓу кои и оскар за најдобар филм (од вкупно 11 номинации). Оливер, Фонтејн и Андерсон биле номинирани за оскар за нивните поединечни улоги. По вклучувањето на наградата оскар за најдобар актер во споредна улога, ова е единствениот филм кој освоил оскар за најдобар филм, но не и оскар за глума, режирање или сценарио.

Овој филм бил прв пуштен на првиот Берлински интернационален филмски фестивал во 1951.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]