Вљубениот Шекспир

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Вљубениот Шекспир“
Филмскиот плакат
РежисерЏон Маден
ПродуцентДејвид Парфит
Дона Џиглиоти
Харви Вејнстејн
Едвард Звик
Марк Норман
СценаристМарк Норман
Том Стопард
Главни улогиГвинет Палтроу
Џозеф Фајнс
Џефри Раш
Колин Фитр
Бен Афлек
Џуди Денч
МузикаСтивен Варбек
КинематографијаРичард Грејтрекс
МонтажаДејвид Гембл
ДистрибутерMiramax Films(САД)
Alliance Atlantis(Кан)
Universal Studios(интернационално)
Премиера3 декември 1998 (САД)
29 јануари 1999 (ОК)
Времетраење123 минути
Земја Обединето Кралство
 САД
ЈазикАнглиски
Буџет$25 милиони[1]
Бруто заработка$289.317.794[1]

Вљубениот Шекспир (англиски: Shakespeare in Love), познат и како Заљубениот Шекспирамериканско-британски драма-филм од 1998 година, режиран од Џон Маден, а продуциран од Марк Норман. Во филмот е опишана љубовната афера на Вилијам Шекспир (го игра Џозеф Фајнс) во периодот кога ја пишувал трагедијатаРомео и Јулија“. Приказната во филмот е фиктивна, иако некои од улогите се засновани на вистински ликови.

„Вљубениот Шекспир“ освоил седум „Оскари“, меѓу кои „оскар“ за најдобар филм, „оскар“ за најдобра глумица (Гвинет Палтроу) и „оскар“ за најдобра глумица во споредна улога (Џуди Денч).

Историска точност[уреди | уреди извор]

Филмот не претендира на историска точност и вклучува многу комични анахронизми (како психотерапевт, Шекспир како скока на ферибот и вели: „Следи го тој чамец!“, и Хенслоу како ја предвидува фразата „Шоуто мора да продолжи!“ (анг. „The show must go on!“). Сепак, костимите и прикажувањето на некои познати ликови, посебно кралицата Елизабета Прва, всушност се многу добро направени, и прецизно го прикажуваат расположението и модата на тоа време.

Дејствие[уреди | уреди извор]

Филмот се занимава со забранетата љубов помеѓу Шекспир (го игра Фајнс) и Виола (ја игра Палтроу) која е благородничка. За да го подмири својот долг кон стопанственикот Хју Фенимем, шекспировиот патрон Хенслоу му нуди на Фенимен партнерство во најновата продукција на последната шекспирова комедија, која се вика Ромео и Етел - ќерката на пиратот. Оваа драма подоцна ќе биде преименувана во „Ромео и Јулија“. Летото 1593 година, писателот Вилијам Шекспир има писателска блокада и бара нова муза. Ја наоѓа во Виола де Лесепс, млада девојка која е инспирирана од неговата работа и вљубена во неговите рими. Иако е забрането од законите и обичаите во 16. век, Виола се облекува како маж и оди на аудиција за улога во неговата нова драма.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Вљубениот Шекспир“ (1998). Box Office Mojo. IMDb. посет. 19 февруари 2012 г.
  2. „Вљубениот Шекспир“, Антена, број 874, 27.3.2015, стр. 26.
  3. „Вљубениот Шекспир“, Антена, број 870, 27.2.2015, стр. 18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>