Г-ѓа Минивер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Г-ѓа Минивер“
Г-ѓа Минивер - плакат.gif
Филмскиот плакат
Режисер Вилијам Вајлер
Продуцент Сидни Френклин
Сценарист Џен Струтер (книга)
Џорџ Фросшел
Џејмс Хилтон
Клодин Вест
Артур Вимперис
Настапуваат Грир Гарсон
Волтер Пиџион
Тереза Рајт
Меј Вити
Реџиналд Овен
Хенри Траверс
Ричард Неј
Хенри Вилкоксон
Музика Херберт Стотхарт
Кинематографија Џозеф Рутенберг
Монтажа Харолд Ф. Крис
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиерајуни 4 1942 (1942-06-04)
Времетраење 134 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $1,344,000
Бруто заработка $8,878,000

Г-ѓа Минивер е американски драма филм од 1942, режиран од Вилијам Вајлер, со глумците Грир Гарсон, Волтер Пиџион и Тереза Рајт.[1] Заснован на фиктивна домаќинка креирана од Џен Струтер, во 1937, за серија колумни во весник, филмот освоил шест академски награди, меѓу кои и оскарите за најдобар режисер, филм, актерка во главна улога и актерка во споредна улога.[2][3]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Г-ѓа Минивер е добитник на шест оскари:[4]

Награда Резултат Номиниран/а Белешка
Најдобар филм Победничка Metro-Goldwyn-Mayer (Пред 1951 оваа награда се давала на продуцентската компанија наместо на индивидуален продуцент.)
Најдобар режисер Победничка Вилијам Вејлер
Најдобар актер Номинирана Волтер Пиџион Победил Џејмс Кегни за Јенки Дудл Денди
Најдобра актерка Победничка Грир Гарсон
Најдобро сценарио Победничка Џорџ Фрошел, Џејмс Хилтон, Клодин Вест, Артур Вимперис
Актер во споредна улога Номинирана Хенри Траверс Победил Ван Хефлин за Џони Игер
Актерка во споредна улога Победничка Тереза Рајт
Актерка во споредна улога Номинирана Меј Вити Победила Тереза Рајт за Г-ѓа Минивер
Најдобра кинематографија Победничка Џозеф Рутенберг
Најдобри визуелни ефекти Номинирана А. Арнолд Џилиспи (фотографија)
Ворен Њукомби (фотографија)
Даглас Ширер (звук)
Победиле Гордон Џенингс. Фарсиот Едуарт, Вилијам Л. Переира и Луис Мисенкоп за Искористи го дивиот ветер
Најдобра монтажа Номинирана Харолд Ф. Крис Победил Дениел Мендел за Гордоста на Јенките
Најдобар звук Номинирана Даглас Ширер Победил Нејтан Левинсон за Јенки Дудл Данди


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]