Големиот Зајгфилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Големиот Зајгфилд“
Големиот Зајгфилд - плакат.gif
Филмскиот плакат
Режисер Роберт З. Ленард
Продуцент Хант Стромберг
Сценарист Вилијам Ентони Мекгјури
Настапуваат Вилијам Поуел
Мирна Лој
Луис Рејнер]]
Музика Волтер Доналдсон
Ирвинг Берлин
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиерааприл 8 1936 (1936-04-08)
Времетраење 185 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $2 милиони
Бруто заработка $3,000,000

Големиот Зајгфилд е американски музички филм од 1936, продуциран од „Metro-Goldwyn-Mayer“. Филмот добил оскар за најдобар филм во 1936 година.