Танц со волците

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Танц со волците“
Танц со волковите - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерКевин Костнер
ПродуцентЏим Вилсон
Кевин Костнер
Џејк Ебертс
РаскажувачКевин Костнер
Главни улогиКевин Костнер
Мери Мекдонел
Грахам Грин
Родни Грент
МузикаЏон Бери
КинематографијаДин Семлер
МонтажаНил Тревис
Студио„Tig Productions“
ДистрибутерOrion Pictures
Премиера21 ноември, 1990
Времетраење176 минути
236 минути (режисерска верзија)
Држава САД
ЈазикАнглиски
Лакотански
Павниски
Буџет$22.000.000
Бруто заработка$424.208.848

Танц со волците (англиски: Dances with wolves) — американски вестерн-филм од 1990, режиран и продуциран од Кевин Костнер. Филмот претставува адаптација на исотимената книга од 1988 на Мајкл Блејк во која се обработува приказната за поручник на армијата на унијата кој патува низ фронтовите во америка за да пронајде воена пошта и по пат се соочува со група американски староседелци.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „amovie12092 www.allmovie.com“. Архивирано од изворникот на 2013-01-01. Посетено на 2012-07-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}