Бродвејска мелодија

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бродвејска мелодија“
РежисерХари Бимонт
ПродуцентИрвинг Талберг
Лоренс Вингартин
СценаристЕдмунд Гулдинг (приказна)
Норман Хјустон
Џејмс Глисон
Главни улогиЧарлс Кинг
Анита Пејџ
Беси Лав
Џид Праунти
МузикаНасио Херб Браун
Џорџ М. Коен
Вилијард Робисон
КинематографијаЏон АрнолдJohn Arnold
МонтажаСем С. Зимбалист
Вилијам Ливенвеј
Дистрибутер„Metro-Goldwyn-Mayer“
Премиерафевруари 1 1929 (1929-02-01) (САД)
Времетраење110 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$379,000
Бруто заработка$4,366,000

Бродвејска мелодија (познат и како „Бродвејска мелодија од 1929“[1]) е американски музички филм од 1929 и првиот звучен филм кој освоил Оскар за најдобар филм. Тој е еден од првите филмови снимени во техниколор, што довело до енормно следење на трендот во музичките филмови кои биле издавани од 1929-1930. Филмот е првиот издаден музички филм од „Metro-Goldwyn-Mayer“.

Филмот бил напишан од Норман Хјустон и Џејмс Глисон врз основа на приказна на Едмунд Гулдинг, а режиран бил од Хари Бимонт. Оригиналната музика била компонирана од Артур Фрид и Насио Херб Браун вклучувајќи го и популарниот хит „You Were Meant For Me“. За улогата во овој филм, Беси Лав, била номинирана за оскар за најдобра женка улога.

Наводи[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>