Бродвејска мелодија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Бродвејска мелодија“
BroadwayMelodyy1929.jpg
Режисер Хари Бимонт
Продуцент Ирвинг Талберг
Лоренс Вингартин
Сценарист Едмунд Гулдинг (приказна)
Норман Хјустон
Џејмс Глисон
Настапуваат Чарлс Кинг
Анита Пејџ
Беси Лав
Џид Праунти
Музика Насио Херб Браун
Џорџ М. Коен
Вилијард Робисон
Кинематографија Џон АрнолдJohn Arnold
Монтажа Сем С. Зимбалист
Вилијам Ливенвеј
Дистрибутер „Metro-Goldwyn-Mayer“
Премиера февруари 1 1929 (1929-02-01) (САД)
Времетраење 110 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $379,000
Бруто заработка $4,366,000

Бродвејска мелодија (познат и како „Бродвејска мелодија од 1929“[1]) е американски музички филм од 1929 и првиот звучен филм кој освоил Оскар за најдобар филм. Тој е еден од првите филмови снимени во техниколор, што довело до енормно следење на трендот во музичките филмови кои биле издавани од 1929-1930. Филмот е првиот издаден музички филм од „Metro-Goldwyn-Mayer“.

Филмот бил напишан од Норман Хјустон и Џејмс Глисон врз основа на приказна на Едмунд Гулдинг, а режиран бил од Хари Бимонт. Оригиналната музика била компонирана од Артур Фрид и Насио Херб Браун вклучувајќи го и популарниот хит „You Were Meant For Me“. За улогата во овој филм, Беси Лав, била номинирана за оскар за најдобра женка улога.

Наводи[уреди | уреди извор]