Пат околу светот за 80 дена (1956)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Пат околу светот за 80 дена“
Пат околу светот за 80 дена (1956) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Мајкл Андерсон
Продуцент Кевин Меклори
Вилијам Камерон
Мајкл Тод
Сценарист Џејмс По
Џон Фароу
С. Џ. Перлмен
Настапуваат Дејвид Највен
Кантинфлас
Роберт Њутон
Ширли Меклејн
Музика Виктор Јанг
Кинематографија Лајонел Линдон
Монтажа Хауард Епстејн
Џин Ругиеро
Пол Ватервакс
ДистрибутерUnited Artists
Премиераоктомври 17 1956 (1956-10-17)
Времетраење 183 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $6 милиони[1]
Бруто заработка $33 милиони[2]

Пат околу светот за 80 дена е американски авантуристички филм од 1956, продуциран од Мајкл Тод и издаден од „United Artists“. Филмот бил режиран од Мајкл Андерсон, продуциран од Мајкл Тод со Кевин Меклори и Вилијам Камерон како придружни продуценти. Сценариото било напишано од Џејмс По, Џон Фароу и С. Џ. Перлмен и се заснова на исотимениот класичен роман од Жил Верн. „Пат околу светот за 80 дена“ освоил неколку академски награди меѓу кои и оскар за најдобар филм.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кино: Новиот филм“. „Тајм“. 29 октомври, 1956. http://www.time.com/time/printout/0,8816,867209,00.html. посет. 1 октомври, 2010 г. 
  2. „Кино: Шоумен“. „Тајм“. 31 март, 1958. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,937582,00.html. посет. 1 октомври, 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Аудио