Пат околу светот за 80 дена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пат околу светот за 80 дена  
Cover of the first edition (1873)
Корицата од првото издание од 1873
Автор Жил Верн
Наслов на
оригиналот
Le tour du monde en quatre-vingts jours
Земја Франција
Јазик Француски
Жанр(ови) Авантуристички роман
Издадена 30 јануари 1873[1]

Пат околу светот за 80 дена (француски: Le tour du monde en quatre-vingts jours) е класичен авантуристички роман од францускиот писател Жил Верн, прв пат објавен во 1873.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fehrmann, A.: Die Reise um die Erde in 80 Tagen. URL last accessed 2006-12-23.