Ливерпул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливерпул
EnglandLiverpool.png
Информација
Население: 440 000
Надм. височина: 1 m
Геогр. положба: 53° 24' сев. ш.

2° 59' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Веб саjтот на градот

Ливерпул (англиски: Liverpool) — град во Англија, Велика Британија.