Циркус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Циркус

Циркус е здружение на изведувачи кое вклучува кловнови, акробати, обучени животни, трапез акти, музичари, луѓе на обрач, јаже проходилки, жонглери, моноцикли и други објекти за манипулација и трик-ориентирани уметници. Поголемиот дел од циркусите од крајот на 19 век биле патувачки, односно настапувале во арени со седишта за публиката во внатрешноста на голем шатор: честопати се нарекувле „Биг Топ“. Многу циркуси пред крајот на 19 век биле сместени во згради (често дрвени), изградени специјално за нив. Некои постари циркуси уште постојат и денес. Други модерни циркус-ансамбли имаат настапи во театрите или други големи згради.

Зборот „циркус“, исто така, ги опишува перформанси, појадокот е традиционално серија на дела во кореографија на музика и воведен од страна на водичот но сега има и други формати од подемот на современиот циркус. А традиционалната циркуска претставата обично се одржува во ринг долг 13 метри во дијаметар. Оваа димензија беше усвоена од страна на Филип Естли да им се овозможи на велосипедистот и акробатските коњи да стојат исправено на каскаскиот коњ и полесно да ја задржат нивната рамнотежа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]