Анџела Картер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Анџела Картер (англиски: Angela Carter, 1940-1992) - англиска писателка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Картер го поминала раното детство со бабата и во тој период се борела со анорексијата. Подоцна, успешно студирала англиска книжевност на Универзитетот во Бристол.[1] [2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Творештвото на Картер се состои од повеќе романи, неколку збирки со кратки раскази и со есеи, преводи на бајките на Шарл Перо, како и многу песни и статии. Во 1965 година го објавила првиот роман „Танц на сенките“ (Shadow Dance) кој бил позитивно оценет од критичарите, кои ја прогласиле во редот на најоригиналните британски млади писатели. [3] Таа е позната по своите феминистички ставови, магискиот реализам и живописниот стил на нејзините романи и раскази.[4] Картер е добитничка на неколку награди меѓу кои се издвојуваат наградата „Сомерсет Мом“ и Челтенехемовата награда за збирката „Крвава соба“.[5] Нејзини поважни дела се:[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 31.
  2. Andžela Karter, Ljubav. Novi Sad: Svetovi, 1991.
  3. Andžela Karter, Ljubav. Novi Sad: Svetovi, 1991.
  4. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 31.
  5. Andžela Karter, Ljubav. Novi Sad: Svetovi, 1991.
  6. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 31.