Прејди на содржината

Бристол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бристол
Информација
Население: 394 000
Надм. височина: m
Геогр. положба: 51° 27' сев. ш.

2° 35' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Службен портал

http://www.bristol.gov.uk/

Бристол (англиски: Bristol) е град во Англија и Велика Британија. Се наоѓа на 169 километри западно од Лондон и 71 километар источно од Кардиф. Низ градот тече реката Ејвон. Според проценките од 2014 г. во градот живееле 442,474 жители[1]. Бристол е осми по големина град во Англија, а единаесетти во целото Обединето Кралство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The population of Bristol“. Bristol City Council. Архивирано од изворникот 19 December 2014. Retrieved 27 September 2015