Вилијам Саројан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
William Saroyan 2.JPG

Вилијам Саројан е американски раскажувач од ерменско потекло.

Во неговото творештво често го опишува животот на ерменските и другите доселеници, со особени симпатии кон обичните „млади луѓе“. За него светот е „полн добри престравени деца“. Неговите раскази се исполнети со оптимизам и поетски однос кон животот и светот. Се одликува со интересен и оригинален начин на раскажување, постигајќи уметничко дејство со едноставни средства за изразување. Автор е на повеќе раскази, романи и драми. Негови најпознати дела се: „Се викам Арам“, „Пет зрели круши“, „Човечка комедија“ и други. Добитник е на повеќе литературни награди, тој е еден од најпопуларните современи писатели на Америка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вилијам Саројан, Се викам Арам, белешка за писателот,стр.147