Свештенство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Свештенство

Свештенство - лица кои ја извршуваат верската служба во некоја религија.

Свештенството во христијанската црква[уреди | уреди извор]

Свештенството (грчки: Εκκλησιαστικός κλήρος - црковен клир), односно Светата Тајна Свештенство е залог на присуството на Исус Христос во црквата,[1], која ја стекнал со крвта своја, и во која постојано делува преку Светиот Дух, како нејзин божествен основал и поглавар. Неговото постојано присуство во црквата било објавено преку епископите, презвитерите и ѓаконите. Преку ракополагањето, според христијанската традиција, свештените лица го примаат дарот на Светиот Дух, кој ги посветува и поставува на определениот степен на црковната хиерархија. Како што на апостолите им дал власта за поучување и свештенодејствување, така Исус ја дал власта и службата на црковната хеиерархија, како Пастир и Чувар на верниците [2].

Свештенството како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Помоден свештеник“ (Hip Priest) - песна на британската рок-група „Фол“ (The Fall) од 1982 година.[3]
  • „Темата за црниот монах, Прв дел“ (Black Monk Theme, Part I) - песна на британската рок-група „Фол“ (The Fall) од 1990 година.[4]
  • „Темата за црниот монах, Втор дел“ (Black Monk Theme, Part II) - песна на британската рок-група „Фол“ (The Fall) од 1990 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]