Фараон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фараон бил владетел на египетската држава. Фараоните имале најмногу поддршка од своите свештеници и од војската. Се верувало дека по смртта, фараонот ќе продолжи да живее во задгробниот живот. Поради тоа, фараоните биле погребувани со најразлични предмети и храна. Многу често, на некои слики се претставени фараоните со нивните жени, како и со некои божици или богови.

Фараонот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]