Џорџ Орвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Орвел
George Orwell press photo.jpg
Роден/а Ерик Артур Блер
25 јуни 1903(1903-06-25)
Мотихари, Бенгал, Индија
Починат/а 21 јануари 1950(1950-01-21) (воз. 46 г.)
Псевдоним Џорџ Орвел
Универзитет Итон, Англија.
Жанр Сатира, фантастика, дистопија
Значајни дела „Животинска фарма“, „1984“
Години на активност 1928–1950

Џорџ Орвел (англиски George Orwell) е псевдоним на британскиот писател Ерик Артур Блер (25 јуни 1903 - 21 јануари 1950). Познат како политички и културен коментатор, Орвел е еден од најпочитуваните англиски есеисти од 20. век, иако тој е најпознат по двата романи напишани во доцните 1940-ти, политичката алегоријаЖивотинска фарма“ и „1984“. Втората книга ја опишува тоталитаристичка дистопија толку живо, што поимот „орвелизам“ денес често се користи во описот на различните видови контрола на мислата.

Биографија[уреди | уреди извор]

Џорџ Орвел е роден во 1903 година, во Мотихари, во Бенгал. Се школувал на престижниот универзитет во Итон, а по завршувањето на школувањето, во 1922 година се вратил во Индија. Некое време работел во Индиската империјална полиција, но откако ги запознал нејзините методи, огорчен, набргу дал оставка. Во следниот период живеел тешко, а одредено време работел и како пристанишен работник во Бурма. Потоа заминал во Шпанија, каде учествувал во граѓанската војна, на страната на републиканците (редовите на Работничката партија за марксистичко единство, ПОУМ). Подоцна живеел во Париз и во Лондон, а умрел во 1950 година.[1]

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

Орвел почнал да пишува во Индија, а првото дело, автобиографската проза „Без скршена пара во Париз и во Лондон“, го објавил во 1933 година во Европа. Следната година ја објавил книгата „Бурманските денови“, а во 1935 година и романотЌерката на свештеникот“. Во 1938 година ги објавил своите забелешки од Граѓанската војна во Шпанија, со наслов „Во чест на Каталонија“. Во 1940 се појавила збирката со есеи, „Во внатрешноста на китот“, во 1945 излегла сатиричната бајкаЖивотинска фарма“, а потоа и неговото најпознато дело, романот „1984“.[2]

Романи[уреди | уреди извор]

Есеи[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Džordž Orvel, Životinjska farma. Beograd; BIGZ, 1985, стр. 101.
  2. Džordž Orvel, Životinjska farma. Beograd; BIGZ, 1985, стр. 101.