Глава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глава на зајак.

Во анатомијата, глава е горниот или предниот дел од телото на животното кое го содржи мозокот, главните сетилни органи (очите, ушите, носот) и устата.[1] Во биолошката еволуција на животните, главата еволуирала во процес кој се нарекува цефализација.[2] Цефализацијата опфаќа концентрирање на неврони во мозок на едниот крај на животното и на сетилните органи во развој на истиот крај. Членконогите и хордатите имаат достигнато висок степен на цефализација.

Човечка глава[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Човечка глава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Head (глава) - дефиниција“ (на англиски). Merriam-Webster. http://mw2.merriam-webster.com/dictionary/head. посет. 15 мај 2012 г. 
  2. „Trends in evolution“ (на англиски). Understanding Evolution. University of California Museum of Paleontology. http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/evo_54. посет. 15 мај 2012 г.