Клер (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клер
Contae an Cláir
Местоположба
center Клер на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Енис
Рег. табл.: CE
Површина: 3147 км2
Население (2006) 110,810
Мреж. место: www.clare.ie
Педи Хена – роден 1840 во Данган, Клер, кој подоцна ја започна најголемата златна треска во 1893 во Австралија
Едно од Клерските Атракции
Гребенот Мохер

Клер (ирски Contae an Chláir, англиски County Clare) е грофовија ви покраината Манстер во Ирска. Сместена е на западниот ирски брег, северозападно од реката Шанон. Има вкупна површина од 3,147 км2. Главен град е Енис.


Октугот Клер е надалеку познат по своите прекрасни природни убавини.

Најпознати градови[уреди | уреди извор]

Острови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]