Прејди на содржината

Килкени (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Килкени
Contae Chill Chainnigh
Грб на Килкени
Местоположба
center Килкени на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Килкени
Рег. табл.: KK [1]
Површина: 2.073 км² [3]
Население (2006) 103,685[2]
Мреж. место: www.kilkennycoco.ie

Килкени (Contae Chill Chainnigh на ирски и County Kilkenny на англиски) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Сместен е во југоисточниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Килкени.

Жителите на Килкени себеси се нарекуваат Килкенски Мачки Kilkenny Cats; и исто така се нарекуваат и навивачите на месниот клуб на спортот Харлинг (ирски фудбал, сличен на хокејот), кој е еден опд најдобрите во Ирска.

Калкени има свои три најголеми адути за чист и здрав живот; земја без кал, оган без чад, земја без брег. Ова се однесува на пресушените мочуришта, јагленот антрацит и минималните влијанија на изложеност на морската солена вода.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oireachtas. „S.I. No. 432/1999 – Vehicle Registration and Taxation (Amendment) Regulations, 1999“. irishstatutebook.ie. Архивирано од изворникот 7 August 2016. Посетено на 3 August 2016.
  2. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 23 May 2023.
  3. Central Statistics Office. „Statistical Facts About Your County – Kilkenny“. cso.ie. Архивирано од изворникот на 12 April 2013. Посетено на 4 October 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]