Килкени (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Килкени
Contae Chill Chainnigh
Грб на Килкени
Местоположба
center Килкени на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Килкени
Рег. табл.: KK
Површина: 2.061 км²
Население (2006) 87,394
Мреж. место: www.kilkennycoco.ie

Килкени (Contae Chill Chainnigh на ирски и County Kilkenny на англиски) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Сместен е во југоисточниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Килкени.

Жителите на Килкени себеси се нарекуваат Килкенски Мачки Kilkenny Cats; и исто така се нарекуваат и навивачите на месниот клуб на спортот Харлинг (ирски фудбал, сличен на хокејот), кој е еден опд најдобрите во Ирска.

Калкени има свои три најголеми адути за чист и здрав живот; земја без кал, оган без чад, земја без брег. Ова се однесува на пресушените мочуришта, јагленот антрацит и минималните влијанија на изложеност на морската солена вода.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]