Вотерфорд (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грофовија Вотерфорд
Contae Phort Láirge
Грб на Грофовија Вотерфорд
Местоположба
center Грофовија Вотерфорд на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Вотерфорд
Рег. табл.: WD
Површина: 1837 км² [2]
Население (2006) 127,363[1]
Мреж. место: www.waterfordcoco.ie

Вотерфорд (ирски -Contae Phort Láirge, англиски -County Waterford) е грофовија во покраината Манстер на јужниот брег на Ирска. Административно гледано истоимениот главен град Вотерфорд нема власт како центар на целиот округ. За другиот дел од грофовијата административните работи ги извршува градот Дангарван.

Други градови во округот се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Interactive Data Visualisations: Local Authorities (County Councils): WATERFORD CITY AND COUNTY COUNCIL“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 26 September 2023.
  2. „County Profiles – Waterford“ (PDF). Teagasc. Посетено на 24 November 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]