Корк (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корк
Contae Chorcaí
Грб на Корк
Местоположба
center Корк на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Корк
Рег. табл.: C
Површина: 7457 км2
Население (2006) 480,909 (со Корк)
361,766
Мреж. место: www.corkcoco.ie

Корк (ирски -Contae Chorcaí, англиски -County Cork) е најјужната грофовија во Ирска. Сместена е во покраината Манстер. Се нарекува и Бунтовничката Грофовија.

Има површина од 7.457 км2 и 480.909 жители. Главен град е Корк.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Еден од многуте заливи во Корк