Литрим (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литрим
Contae Liatroma
Грб на Литрим
Местоположба
center Литрим на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Керик на Шанон
Рег. табл.: LM
Површина: 1588 км2
Население (2006) 28,837
Мреж. место: www.leitrimcoco.ie

Литрим (ирски -Contae Liatroma, англиски County Leitrim е грофовија во покраината Конахт во Ирска. Неговото име во превод значи Сив Гребен. Литрим има најкус брег од сите окрузи генерално, односно само 3 км. Главен град е Керик на Шанон (1.868 жители).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Слика од пространствата на Литрим
Скалеста мапа