Дан Лири-Ратдаун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дан Лири-Ратдаун
Dún Laoghaire–Rathdown
Dún Laoghaire–Ráth an Dúin
Грофовија
Грб на Дан Лири-Ратдаун
Гесло: Ó Chuan go Sliabh  (ирски)
„Од залив до планина“
Местоположба на Дан Лири-Ратдаун
ЗемјаИрска
ПокраинаЛенстер
Собрание на ИрскаДан Лири,
Даблин Југ
Парламент на ЕУДаблин
Админ. центарДан Лири
Управа
 • Видгрофовиски совет
Површина
 • Вкупна127,31 км2 (4,915 ми2)
Население (2011)206.995
Рег. табл.D
Мреж. местоdlrcoco.ie

Дан Лири-Ратдаун (англиски: Dún Laoghaire–Rathdown)[1], ирски: Dún Laoghaire–Ráth an Dúin) е грофовија во Ирска. Грофовијата е дел од статистичкиот регион Даблин, а административно ѝ припаѓа на покраината Ленстер. Го носи името на населбата Дан Лири и полубаронијата Ратдаун. Со грофовијата раководи Грофовискиот совет на Дан Лири-Ратдаун. Населението брои 194.038 жители.[2]

Географија и административна поделба[уреди | уреди извор]

Дан Лири-Ратдаун на исток се граничи со Ирското Море, на север со самиот град Даблин, на запад со Јужен Даблин, а на југ со грофовијата Виклоу. Во грофовијата се сместени Даблинскиот универзитетски колеџ и Институт за уметност, дизајн и технологија на Дан Лири. Ова е една од трите помали грофовии што се формирале со поделбата на поголемата грофовија Даблин во 1994. Географски, грофовијата се наоѓа југоисточно од градот Даблин, а нејзин административен центар е Дан Лири.

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]