Роскомон (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роскомон
Contae Ros Comáin
Грб на Роскомон
Местоположба
center Роскомон на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Роскомон
Рег. табл.: RN
Површина: 2548 км2[2]
Население (2022) 69,995[1]

Роскомон (ирски -Contae Ros Comáin, англиски County Roscommon ) е грофовија во покраината Конахт, во Ирска. Сместена е во сентралниот дел на земјата. Има повшина од 2.548 км2 и население од 69.995 жители. Овој округ не излегува на море. Главен град е истоимениот град Роскомон. Грофовијата била основана во околу 1569 година.[3][4]

Областа е збратимена со Кастл Поинт од Есекс Англија и со Туксон од Аризона САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office. 23 June 2022.
  2. „County Profiles – Roscommon“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. Mannion, Joseph (20 June 2019). „Elizabethan County Galway: The Origin and Evolution of an Administrative Unit of Tudor Local Government“. Journal of the Galway Archaeological and Historical Society. 64: 64–89. JSTOR 24612855.
  4. „County Galway, Ireland Genealogy Genealogy – FamilySearch Wiki“. familysearch.org. Архивирано од изворникот 28 July 2020. Посетено на 20 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]