Роскомон (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роскомон
Contae Ros Comáin
Грб на Роскомон
Местоположба
center Роскомон на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Роскомон
Рег. табл.: RN
Површина: 2547 км2
Население (2006) 58,700

Роскомон (ирски -Contae Ros Comáin, англиски County Roscommon ) е грофовија во покраината Конахт, во Ирска. Сместена е во сентралниот дел на земјата. Има повшина од 2.547 км2 и население од 58.700 жители. Овој округ не излегува на море. Главен град е истоимениот град Роскомон.

Областа е збратимена со Кастл Поинт од Есекс Англија и со Туксон од Аризона САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]