Прејди на содржината

Мејо (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мејо
Contae Mhaigh Eo
Грб на Мејо
Местоположба
center Мејо на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Каслбар
Рег. табл.: MO
Површина: 5.588 км²[2]
Население (2022) 137,231[1]
Мреж. место: www.mayococo.ie

Мејо (ирски: Contae Mhaigh Eo, англиски: County Mayo) — грофовија во покраината Конахт во Ирска. Сместена е на западниот дел на замјата. На југ се граничи со Голвеј, на исток со Роскомон, и на североисток со Слајго. Главен град е Каслбар. Грофовијата била основана во околу 1570 година.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Census of Population 2022 - Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 22 May 2023.
  2. „County Profiles – Mayo“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. „A short history County Mayo in the West of Ireland - mayo-ireland.ie“. www.mayo-ireland.ie. Архивирано од изворникот 19 June 2019. Посетено на 19 June 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]