Донегол (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донегол
Contae Dhún na nGall
Грб на Донегол
Местоположба
center Донегол на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Лилфорт
Рег. табл.: DL
Површина: 4.841 км²
Население (2006) 146,956
Мреж. место: www.donegal.ie
карта на Донегол
националниот парк Гленвиг

Долегол (ирски: Contae Dhún na nGall или Tír Chonaill, англиски County Donegal) е грофовија сместен во западниот дел на покраината Алстер во северозападниот дел на Ирскиот Остров. Грофовијата е административен дел на Република Ирска. Главен град е Лилфодт. Ова е најголема грофовија по површина во Алстер.[1]

Слив Лиг е второ по ред највисоко езеро во Европа

Поврзано[уреди | уреди извор]

Тврдина од железното време во Донегол

Извори[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) County 'wiped off crisis HQ maps'. The Belfast Telegraph. 21 April 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]