Карлоу (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлоу
Contae Cheatharlach
Грб на Карлоу
Местоположба
center Карлоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Карлоу
Рег. табл.: CW
Површина: 896 км²
Население (2006) 50,349
Мреж. место: www.countycarlow.ie

Карлоу (ирски -Contae Cheatharlach, англиски -County Carlow) е грофовија во покраината Ленстер, сместена во јужниот исток на Ирска. Има население од 50.349 жители во април 2006 г. Главен град град е Карлоу и се наоѓа на реката Бероу. Има население од 20.724 жители (2006).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Кадедралната црква во главниот град Карлоу во кое е и седиштето на локалната католичка парохија

Координати: 52°40′N, 6°50′W