Прејди на содржината

Антрим (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антрим
Contae Aontroma
Грб на Антрим
Местоположба
center Антрим на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Антрим
Површина: 3,086 км2 [1]
Население (est.) 566,000
Морски поглед
Замокот Данлак

Антрим (Contae Aontroma ирски, или County Antrim на англиски) е грофовија во покраината Алстер во Северна Ирска, Велика Британија[2]. Има површина од 2.844 км2 и 566.000 жители.

Главен град е Антрим.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Northern Ireland General Register Office (1975). „Table 1: Area, Buildings for Habitation and Population, 1971“. Census of Population 1971; Summary Tables (PDF). Belfast: HMSO. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 23 July 2019. Посетено на 28 August 2019.
  2. Postal Towns/Bailte Poist Архивирано на 7 февруари 2012 г., Northern Ireland Place-name Project. Queen's University Belfast. Retrieved 8 March 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]