Прејди на содржината

Даблин (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даблин
Contae Bhaile Átha Cliath
Местоположба
center Даблин на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Даблин
Рег. табл.: D
Површина: 921 км2
Население (2006) 1,186,821
Поранешниот грб на Округот Даблин

Округот Даблин (ирски: Contae Bhaile Átha Cliath[1], англиски -County Dublin ), е округ во провинцијата Ленстер во Ирска[2]. Главниот град кој воедно е и главен град на Ирска е Даблин. Тој е и најголем град не само во Ирска туку и на целиот остров. Грофовијата била основана во околу 1190[3] година.

Локална административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на Округот Даблин

Округот Даблине поделен на 4 помали административни единици. Тие се:

  1. Даблин (1)
  2. Дан Лири—Ратдаун (2)
  3. Фингал (3) и
  4. Јужен Даблин(4)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Baile Átha Cliath/Dublin“. logainm.ie. Архивирано од изворникот 31 October 2013. Посетено на 12 July 2023.
  2. „FP005 Components of Population Change 2016 to 2022“. 23 June 2022. Архивирано од изворникот 25 August 2021. Посетено на 12 March 2023.
  3. 'Geographical loyalty'? Counties, palatinates, boroughs and ridings“. 6 March 2013. Архивирано од изворникот 23 June 2019. Посетено на 23 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]