Голвеј (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голвеј
Contae na Gaillimhe
Грб на Голвеј
Местоположба
center Голвеј на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Голвеј
Рег. табл.: G (предложен: GY)
Површина: 6.151 км² [2]
Население (2022) 276,451[1] (со Голвеј Сити); 159,052 (без Голвеј Сити)
Мреж. место: www.galway.ie

Голвеј (ирски -Contae na Gaillimhe, англиски -County Galway) е грофовија во покраината Конахт, Ирска. Сместена е на западниот брег од Ирска. Името доаѓа од градот Голвеј. Голвеј е втора по големина после грофовијата Корк.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите жители на Голвеј се смета дека се појавиле некаде пред 7000 години. Има доста археолошки наоѓалишта кои датираат од 5000 г. п.н.е. Грофовијата била основана во 1569 година.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 22 May 2023.
  2. „County Profiles – Galway“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. MANNION, JOSEPH (20 June 2019). „Elizabethan County Galway: The Origin and Evolution of an Administrative Unit of Tudor Local Government“. Journal of the Galway Archaeological and Historical Society. 64: 64–89. JSTOR 24612855.
  4. „County Galway, Ireland Genealogy Genealogy“. FamilySearch Wiki. Архивирано од изворникот 28 July 2020. Посетено на 20 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]