Килдер (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Килдер
Contae Chill Dara
Грб на Килдер
Местоположба
center Килдер на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Нас
Рег. табл.: KE
Површина: 1693 км²
Население (2006) 186,075
Мреж. место: www.kildare.ie
типичен Килдерски пејзаж

Килдер (ирски -Contae Chill Dara, англиски -County Kildare) е грофовија во покраината Ленстер, сместен југозападно од Даблин, Ирска. Името доаѓа од ирските зборови Cill (црква) и Dara (дабје).

Историја[уреди | уреди извор]

Килдер се спомнува уште во 1297година, а во денешните граници е од 1832 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Килдер се граничи со грофовиите Карлоу, Лаут, Мит, Офали, Даблин и Виклоу.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]