Прејди на содржината

Кери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кери
Contae Chiarraí
Грб на Кери
Местоположба
center Кери на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Трали
Рег. табл.: KY
Површина: 4746 км2
Население (2022) 156,458[1]
Мреж. место: www.kerrycoco.ie
Езерото киларни

Кери (ирски Contae Chiarraí, англиски County Kerry) е грофовија во Ирска. Неформално го нарекуваат Кралството (The Kingdom). Се наоѓа во покраината (Манстер). Има површина од 4.746 км2 и се граничи со грофовиите Лимерик на исток и Корк на југоисток. Главен град е Трали. Грофовијата била основана во околу 1360[2] година.

Еден од најпознатите ирски градови Киларни се наоѓа во Кери. Изобилува со природни увбавини, како езера, така и паркови.

Полуостровот Дингл

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 26 May 2023.
  2. „Kerry – Topographical Dictionary of Ireland (1837)“. www.libraryireland.com. Архивирано од изворникот 21 June 2019. Посетено на 21 June 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]